Niech i tu zamieszkają sokoły! - Sokolarnia

Aktualności

Niech i tu zamieszkają sokoły!

Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół poszukuje partnerów do programu reintrodukcji sokoła wędrownego w północno-wschodniej Polsce. Zastępca prezesa Janusz Sielicki, odwiedzając województwo podlaskie, zatrzymał się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Sokolarnia, wiedząc, że może w tej sprawie liczyć na pomoc pracujących tu sokolników.

Warsztaty budowania karmników

Spadł śnieg, chwycił mróz! Czas pomyśleć o naszych skrzydlatych braciach mniejszych, dla których zima to wyjątkowo trudny czas. Dokarmianie pomoże im przetrwać! W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej podczas „Rodzinnej niedzieli w skansenie” powstało kilkadziesiąt drewnianych karmników, które uczestnicy zabrali ze sobą do domów.

Nowe atrakcje ornitologiczne w skansenie

Czym się różni budka lęgowa dla wróbla i jerzyka od budki dla pełzacza leśnego? Po odpowiedź zapraszamy do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Mamy nową atrakcję ornitologiczną – tablicę z modelami wygodnych mieszkań dla różnych gatunków ptaków.  A ławeczka? Można na niej posiedzieć, ale można też sprawdzić rozpiętość skrzydeł znacznie większych ...

Pomagamy ptasim rodzinom

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej i działającym tu Ośrodku Edukacji Ekologicznej Sokolarnia – kolejne spotkanie rodzinne poświęcone naszym skrzydlatym przyjaciołom! Tym razem można było  z gotowych elementów zbudować budkę lęgową dla ptaków. Po zajęciach każda rodzina zabrała budkę ze sobą. 

Sokolarnia nagrodzona!

Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł oraz sokolnicy: Dariusz Poznański, Kamil Borowski i Przemysław Łapiński odebrali Medal Wiktora Godlewskiego. Uroczystość wręczenia odbywa się rokrocznie w Gminnym Ośrodku Kultury w Bogutach Piankach, w rodzinnych stronach patrona. Ośrodek Edukacji Ekologicznej Sokolarnia Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej został wyróżniony za działalność na ...

Sokolnicy na medal!

Do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej trafi Medal Wiktora Godlewskiego. Kapituła przyznająca to zaszczytne wyróżnienie doceniła działalność Ośrodka na rzecz ochrony przyrody i popularyzację wiedzy przyrodniczej.

Sokolnictwo pod ścisłą ochroną!

Polskie sokolnictwo znalazło się na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości! Mamy powody do radości. Działający na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Ośrodek Edukacji Ekologicznej Sokolarnia od kilku lat propaguje wiedzę o sokolnictwie, a pracownicy ośrodka mają w tej dziedzinie nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też umiejętności praktyczne. Zajmują się ...

Sokolnicy podzielą się wiedzą

Nasi sokolnicy: Dariusz Poznański, Przemysław Łapiński i Kamil Borowski zostali zaproszeni do udziału w wirtualnym I Międzynarodowym forum dyskusyjnym „Nauka w praktyce: Ochrona przyrody w środowisku miejskim”, którego część będzie poświęcona ptakom, ich funkcjonowaniu na terenach zurbanizowanych. Wykład sokolników, jest zatytułowany „Biologiczna ochrona obiektów”. Jak to wygląda w praktyce pokazuje ...

Pora na lęgi

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej mamy czwórkę młodych jastrzębi. Jedna z dwóch mieszkających tu par wydała tej wiosny na świat potomstwo. Pisklę z drugiego lęgu jest młodsze od trójki rodzeństwa, które wykluło się kilka tygodni wcześniej. Ptaki nigdy nie poznają swoich biologicznych rodziców, będą żyć w przekonaniu, że rodzicem jest człowiek.

Letnia promocja w Sokolarni

Od 10 czerwca 2021 r. w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej mamy 50-procentowy rabat na wszystkie zajęcia, również te w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. To oznacza, że za lekcje zatytułowane „Nasze ptaki drapieżne i sowy” oraz „Sokolnictwo, czyli sztuka układania ptaków drapieżnych” każdy uczestnik zapłaci nie 12, a 6 złotych.