Sokolnicy podzielą się wiedzą

Sokolnicy podzielą się wiedzą

Nasi sokolnicy: Dariusz Poznański, Przemysław Łapiński i Kamil Borowski zostali zaproszeni do udziału w wirtualnym I Międzynarodowym forum dyskusyjnym „Nauka w praktyce: Ochrona przyrody w środowisku miejskim”, którego część będzie poświęcona ptakom, ich funkcjonowaniu na terenach zurbanizowanych. Wykład sokolników, jest zatytułowany „Biologiczna ochrona obiektów”. Jak to wygląda w praktyce pokazuje film. link do filmu

Skrzydlate sąsiedztwo w przestrzeni miejskiej to nie tylko przyjemność obcowania z przyrodą, ale też kłopoty z utrzymaniem czystości na terenie obiektów takich, jak stadiony czy place miejskie. Chętnie zasiedlają je gołębie. Nie wolno ich zabijać, ale można skłonić, by przeniosły się w inne miejsca.
Sokolnicy z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej są w tej dziedzinie nie tylko teoretykami, ale i praktykami. Do odstraszania gołębi ze stadionu miejskiego w Białymstoku wykorzystują myszołowce towarzyskie. Obecność skrzydlatego drapieżnika, naturalnego wroga, który lata nad stadionem sprawia, że mniejsze ptaki opuszczają zagrożone terytorium.  
I Międzynarodowe Forum Dyskusyjne Nauka w praktyce: Ochrona przyrody w środowisku miejskim odbędzie się w dniach 8-9 września 2021 r. Spotkanie online jest bezpłatne. Wymagana jest jedynie rejestracja pod adresem sip2021@uwb.edu.pl. Organizatorami są Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, Urząd Miejski w Białymstoku oraz Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Wykład sokolników Ośrodka Edukacji Ekologicznej rozpocznie się 08 września o godz. 10.40.