Sokolnictwo, czy to dla mnie?

Sokolnictwo, czy to dla mnie?

Zainteresowani sokolnictwem ludzie z całej Polski wzięli udział w dwudniowym kursie sokolniczym – „SOKOLNICTWO, CZY TO DLA MNIE?”, który zorganizował „Ośrodek Edukacji Ekologicznej Sokolarnia” Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Uczestnicy warsztatów nie tylko dowiedzieli się co to takiego sokolnictwo, jaka jest jego historia, jakich gatunków ptaków używa się w tej pięknej sztuce. Mogli też spróbować swoich sił w pracy z ptakami drapieżnymi, czy wykonywaniu akcesoriów sokolniczych.

W kursie „Sokolnictwo, czy to dla mnie” wzięło udział 10 osób. Przyjechali z różnych stron Polski, by pod okiem fachowców  z „Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia” rozwijać swoje zainteresowania. Niektórzy spośród uczestników interesują się ornitologią, inni historią. Warsztaty sokolnicze traktują jako kontynuację dotychczasowej pasji albo zupełnie nowe wyzwanie.   

Podczas każdego tego typu kursu sokolnicy starają się przekazać wiedzę od podstaw. Przybliżają samo pojęcie sokolnictwa, przedstawiają rys historyczny, opowiadają o gatunkach ptaków, których używa się w tej pięknej sztuce. Uczestnicy zapoznają się z zasadami bezpiecznego przetrzymywania ptaków oraz ich codziennymi potrzebami psychofizycznymi. Sokolnicy szczegółowo omawiają zasady żywienia ptaków. Naświetlają najczęściej występujące problemy zdrowotne. Podczas zajęć praktycznych uczą, jak wykonywać podstawowe akcesoria sokolnicze potrzebne w codziennej pracy z ptakami drapieżnymi,  prezentują metody i zasady układania ptaków sokolniczych. Ponieważ w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, oprócz kilku gatunków sokoła, mieszkają również sowy, uczestnicy kursu dowiadują się, w jaki sposób metody sokolnicze można wykorzystać w pracy z sowami.