Witajcie orły!

Witajcie orły!

Orły stepowe nową atrakcją Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Para trafiła do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w depozyt z warszawskiego ZOO, gdzie co roku wydawała na świat jedno albo dwoje piskląt. Ptaki przyjechały do skansenu na stałe. Zamieszkały w zbudowanej specjalnie dla nich, obszernej wolierze usytuowanej tuż przy wejściu.

Samica ma 19 lat, samiec jest dwa lata starszy. Ona urodziła się w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, on – w Ogrodzie Zoologicznym w Krakowie. Od kilkunastu lat ptaki stanowią parę. W warszawskim ZOO, gdzie spędziły większość życia, regularnie się rozmnażały, co roku wydając na świat jedno lub dwoje piskląt.

Orły stepowe to ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujące południowo-wschodnią Europę i Azję. Sporadycznie można je spotkać w Polsce. Ostatni taki przypadek miał miejsce dwa lata temu w województwie śląskim.

Ptaki te żywią się padliną, małymi ssakami i ptakami. W sezonie lęgowym zamieszkują otwarte przestrzenie. Gniazdują na ziemi lub – jeżeli jest taka możliwość – na drzewie, znosząc rocznie od jednego do trzech jaj.

Samica orła stepowego jest zwykle większa od samca, jej waga waha się od prawie dwóch i pół do niemal pięciu kilogramów, podczas kiedy maksymalna masa ciała samca to trzy i pół kilograma.

Para orłów z warszawskiego ZOO pozostanie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej do końca swoich dni. Przed nimi jeszcze mniej więcej dekada życia. Ptaki te w niewoli mogą żyć nawet 30 lat.