Ośrodek edukacji ekologicznej Muzeum Podlaskiego

Sokolarnia

English

Nowi mieszkańcy sokolarni

Nowi mieszkańcy sokolarni
W ciągu ostatnich dwóch tygodni do naszej sokolarni trafiły młode osobniki dwóch gatunków ptaków drapieżnych - samiec sowy mszarnej (Strix nebulosa) i samica raroga (Falco cherrug).
Sowa mszarna, zwana też puszczykiem mszarnym, jest dużym ptakiem drapieżnym zamieszkującym północne tereny Europy, Azji i Ameryki Północnej. Wyróżnia ją kolista szlara, o charakterystycznej jasnej barwie między oczami. Sowa mszarna coraz częściej pojawia się na terenie Polski, w ostatnich latach stwierdzono pierwsze lęgi na Polesiu Lubelskim. Warto dodać, iż podobnie do innych sów puszczyk mszarny jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Raróg jest gatunkiem sokoła zamieszkującym południowo-wschodnią Europę i środkowo-zachodnią Azję. Na okres zimowy wędruje aż do Afryki lub na południe Azji. W Polsce jest widywany tylko przelotem. Raróg jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, a w związku z tym objętym ścisłą ochroną.
Ptaki te, jak planujemy już za kilka tygodni, będą pokazywane podczas zajęć edukacyjnych, na które serdecznie zapraszamy!